Chcesz ogarnąć chaos w firmie?

Zobacz jak to zrobić

Od 1990 roku pomagamy przedsiębiorcom w rozwoju ich biznesów.

Arkadiusz  Zamarja

Temat numer jeden w 2018 wśród Przedsiębiorców

Arkadiusz Zamarja | Komentarze | poniedziałek, 15 październik 18, 12:20

Jesteś tutaj


Nie tylko w styczniu, ale przez ostatnie miesiące jest nim wejście w życie nowych zasad kontroli podatkowej, które zobowiązują Przedsiębiorców do generowania i przesyłania organom kontroli skarbowej w wersji elektronicznej szczegółowych danych podatkowych w postaci Jednolitego Pliku Kontrolnego (JPK). Z dniem 1 stycznia 2018 r. do grona przedsiębiorstw objętych obowiązkiem składania plików JPK dołączyli mikro-przedsiębiorcy. Pomimo wprowadzania nowego systemu etapami wciąż bardzo dużo firm ma problemy z dostosowaniem się do nowych wymogów.

Dlaczego sprawia to tyle trudności?

Do tej pory można było prowadzić firmę bez tworzenia ewidencji swoich transakcji handlowych w formie elektronicznej, przy użyciu oprogramowania komputerowego. Z dniem 1 stycznia 2018 r. sytuacja uległa zmianie. Dlaczego?

Powiedzmy najpierw czym jest tzw. plik JPK?

JPK jest zestawem informacji o operacjach gospodarczych za dany okres. Dane te powinny być pobrane bezpośrednio z systemów finansowo-księgowych przedsiębiorstwa. Wśród plików JPK można wyróżnić siedem struktur. Sześć z nich (JPK_FA, JPK_MAG, JPK_KR, JPK_WB, JPK_PKPiR, JPK_EWP) przekazywane mają być na żądanie organu podatkowego na cyfrowych nośnikach danych, a może mieć to miejsce już od 1 lipca 2018 r.

Ostatni z nich JPK_VAT ma być przesyłany obowiązkowo do 25 dnia miesiąca za miesiąc poprzedni w wersji elektronicznej. Obowiązek wchodzi z dniem 1 stycznia 2018 r. dla mikro-przedsiębiorców.

Plik JPK możesz wysłać tylko w formie elektronicznej, nie możesz zanieść do urzędu dokumentacji w postaci wydruków papierowych.

Jak wynika z powyższego opisu, pliki JPK muszą być przekazywane w formie elektronicznej. Aby móc je w takiej formie dostarczyć do organu podatkowego należy wygenerować je przy użyciu przystosowanego do tego oprogramowania finansowo-księgowego. I tak jak w przypadku pliku JPK_VAT można pokusić się o ręczne wpisywanie pozycji do formularza, tak w przypadku pozostałych plików JPK może to być już niewykonalne.

Jakie jest na to rozwiązanie?

Z rozwiązaniem przychodzą popularne systemy finansowo-księgowe: takie jak Comarch ERP Optima oraz Enova365, które oferują pełną obsługę, czyli generowanie, sprawdzanie i wysyłkę Jednolitego Pliku Kontrolnego, dzięki czemu każdy ich użytkownik w intuicyjny, prosty sposób spełni wszystkie nowe wymagania Ministerstwa Finansów. Systemy te są odpowiednie zarówno dla biur rachunkowo-księgowych jak również dla pojedynczych firm. W najnowszych i aktualnych wersjach posiadają obsługę plików JPK. Sprawdź czy masz wykupioną aktualizacje i zainstalowaną najnowszą wersje swojego systemu ERP.

Jak wysyłać pliki JPK z tych i innych systemów?

Aby się tego dowiedzieć możesz przyjść na szkolenie z JPK i poznać w praktyce, że nie jest to trudne i możesz zrobić to samodzielnie.

Nad zgodnością z przepisami ww. systemów czuwają eksperci producenta, dlatego użytkownik może mieć pewność, że system będzie zawsze dostosowany do najnowszych wymogów prawa. Wszystkie funkcje związane ze zmianami w przepisach są zawsze dostarczane użytkownikom bezpłatnie w ramach pakietu aktualizacji.

Pamiętaj o jednej rzeczy. Abyś mógł wysłać plik JPK musisz posiadać tzw. Podpis Kwalifikowany, który jest nadawany osobom fizycznym. Ten podpis umożliwia identyfikację osoby która złożyła plik. Bez niego wysyłka pliku JPK jest nie możliwa.

Agnieszka Kurzątkowska